Strefa wiedzy dziecka

Rodzina

Czy diagnoza, że dziecko będzie żywione dojelitowo lub pozajelitowo musi być jak wyrok? To zależy tylko od nas. W końcu alternatywne metody żywienia dają życie naszym dzieciom, a nie je zabierają. Dlatego ważne jest byśmy jak najszybciej się z tym żywieniem „zaprzyjaźnili”. Dzięki temu będziemy mogli prowadzić w miarę możliwości normalne życie.

Dziecko żywione pozajelitowo lub dojelitowo, wymaga stałej opieki i wielkiej uwagi. Nie wolno nam jednak zapomnieć o innych równie ważnych członkach rodziny. Skupiając się na chorym dziecku często zapominamy o naszym małżeństwie, a przecież dobre relacje między rodzicami pozytywnie wpływają na dziecko. Pamiętajmy żeby wieczorem znaleźć choć chwilkę tylko dla siebie. By spokojnie porozmawiać lub obejrzeć jakiś film. Warto jest także pomyśleć jak zorganizować sobie czas by mieć możliwość wspólnego wyjścia. W tym celu nie możemy zamykać się na świat i innych ludzi. Wręcz przeciwnie, pozwólmy naszym bliskim na poznanie zasad naszego życia z chorym dzieckiem. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie zostawić dziecko pod ich opieką, by móc choć na chwilę znaleźć odrobinę wytchnienia. Bardzo ważne jest także to byśmy nie zapominali o naszych zdrowych dzieciach. Choroba rodzeństwa dotyka ich szczególnie mocno, dlatego powinniśmy poświęcać im równie dużo czasu i uwagi. Jako, że z chorym dzieckiem często przebywamy w szpitalu, po powrocie do domu zadbajmy o to, by znaleźć jak najwięcej czasu dla zdrowej pociechy. Wspólne spacery czy szczere rozmowy z pewnością zbliżą do siebie całą rodzinę.

Choroba dziecka jest sytuacją trudną, ale nie beznadziejną. Tylko od nas zależy jak nasze życie z chorym dzieckiem będzie wyglądało. Zadbajmy więc o szczęście całej naszej rodziny, bo dziecko może być chore ale przede wszystkim musi być szczęśliwe. I to na nas spoczywa ciężar zbudowania tego szczęścia.

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek