Strefa wiedzy dziecka

Na początek

Drodzy Rodzice, powrót do domu z dzieckiem przewlekle chorym - w tej zupełnie nowej sytuacji jest mieszanką różnych emocji.

Pierwszym krokiem jaki powinniście uczynić jest to, aby wasza najbliższa rodzina poznała dokładnie specyfikę choroby, ponieważ tylko to co nieznane budzi w nas lęk i obawy. „Życie z pompą” naprawdę nie jest niczym nadzwyczajnym. Z czasem stanie się to dla was tak naturalne, jak podawanie dziecku śniadania. Być może dziś czytacie ten artykuł, a za jakiś czas będziecie sami uczyć innych rodziców, jak sobie radzić w podobnej sytuacji.

Po krótkim wstępie postaram się przedstawić kilka ważnych miejsc, które powinniście odwiedzić.

1.Lekarz rodzinny- należy udać się do niego z dzieckiem oraz ze wszystkimi wypisami szpitalnymi. To pomoże na szybką reakcję, jeśli wasze dziecko np. zagorączkuje. Jest to ważne w przypadku, gdy dziecko ma centralne wkłucie. Jak wiadomo gorączka przy centralnym wkłuciu jest bardzo niepokojąca, gdyż zawsze istnieje ryzyko zakażenia. Ja zawsze w takim przypadku pobierałam dziecku krew na CRP, a mąż jechał z nią do laboratorium. Po godzinie wiedzieliśmy co robić dalej - szpital czy dom. Należy pamiętać, że nasze dzieci oprócz ciężkiej choroby mogą zapadać na zwykłe infekcje wirusowe.

2.Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - od 1 lipca 2013 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi  620 zł (o świadczeniach więcej w artykule bloku „Porady specjalistów”). Osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne spełniające nowe, obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. warunki ustawowe, w okresie od kwietnia do grudnia 2013 r. mają również prawo do przyznawanego z urzędu dodatku w wysokości 200 zł miesięcznie na podstawie rządowego programu wspierania osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne. Łączna wysokość wsparcia dla osób otrzymujących obecnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi więc 820 zł miesięcznie. Chcąc pogłębić swoją wiedzę odsyłam też do www.mpips.gov.pl Do w/w świadczeń oczywiście potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, które otrzymacie od Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

3.Centrum Pomocy Rodzinie- jest to miejsce do którego również warto się udać, być może otrzymacie tam pomoc finansową.

4.Refundacja NFZ - jeżeli dziecko potrzebuje sprzętów ortopedycznych lub medycznych, jest możliwość zrefundowania tego przez NFZ. Dla uzyskania szerszej info dotyczącej tego zagadnienia odsyłam na stronę www.dlapacjenta.pl

Myślę, że to są najważniejsze miejsca, które musicie odwiedzić. Zapewne będziecie mieć również swoje ścieżki i miejsca, w których uzyskacie pomoc. Szczerze wam tego życzę, ponieważ przetrwanie tych trudnych chwil jest możliwe dzięki wsparciu najbliższych oraz życzliwości napotkanych ludzi. 

 

Powodzenia

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek