Strefa wiedzy dziecka

Rodzice na starcie

Każdy start w życiu zawsze wiąże się z dużym stresem, ogromną dozą niepewności. A już szczególne obawy towarzyszą wtedy gdy jako rodzice wychodzimy ze szpitala z dzieckiem żywionym pozajelitowo lub dojelitowo.

Każdy start w życiu zawsze wiąże się z dużym stresem, ogromną dozą niepewności.

A już szczególne obawy towarzyszą wtedy gdy jako rodzice wychodzimy ze szpitala z dzieckiem żywionym pozajelitowo lub dojelitowo.

Jestem tatą 5-cio letniego Kacperka, który jest żywiony pozajelitowo jak i dojelitowo. Pamiętam jak dziś ten ogromny stres przed naszym pierwszym wyjściem do domu. Obaw było co nie miara. Czy aby wszystko w domu jest przygotowane do surowych wymogów żywienia pozajelitowego? Czy nasza wiedza i praktyka w przygotowywaniu mieszanek, oraz i podłączania i odłączania, jest wystarczająca? Czy poradzimy sobie sytuacjach awaryjnych? Zapewne każdy dodałby swoją obawę, bo każdy odbiera tą sytuację inaczej.
Ze swojego doświadczenia wiem, że odpowiedzi na te pytania przychodzą z czasem dając jednocześnie ocenę naszego przygotowania. Wiadomo teoria teorią, dlatego wszystko wyjdzie w praktyce. Powiem szczerze, że dla nas bardzo pomocne były rozmowy na oddziale, z rodzicami, którzy ten temat znają już z doświadczenia i mogą nas zawsze jakąś dobrą radą poczęstować. Dlatego warto wykorzystać czas w szpitalu na zdobycie wiedzy i rozwiązań, które ułatwią nam funkcjonowanie w domu. Wiadomo, nie zawsze wszystkie rady są nam przydatne, ale to już życie nam wyklaruje to co  nam się przyda.

            Przede wszystkim ważne jest to aby do tematu podejść poważnie i odpowiedzialnie. Zacznijmy od przygotowania mieszkania. Wiadomo nie zawsze mamy warunki do tego by wygospodarować oddzielne pomieszczenie do przygotowywania mieszanek żywieniowych, dlatego też ważne jest by miejsce w którym będziemy wykonywać te czynności, było zadbane czyste i zapewniało odpowiedni komfort przygotowania. Warto jest też zabezpieczyć się w oddzielną komodę lub szafkę gdzie możemy schować wszystkie medykamenty. Wiadomo, że wiąże się to z kosztami, ale w dobie Internetu i fali chińskich produktów, przy lekkiej dociekliwości można naprawdę znaleźć coś odpowiedniego za bardzo niską cenę, a przy odrobinie szczęścia nawet za darmo. W pomieszczeniu, w którym będziemy wykonywali wszystkie czynności związane z przygotowaniem żywienia pozajelitowego, warto też zwrócić uwagę na dobre oświetlenie, które znacznie ułatwi nam wszystkie czynności.

Natomiast jeżeli chodzi o nasze przygotowanie się do wyjścia domu, to pamiętajcie, że jeżeli nie czujecie się pewni, lub jeśli macie wiele pytań, to nie bójcie się wykorzystać czas pobytu w szpitalu na zdobycie niezbędnej wiedzy i praktyki. W większości szpitali oddziały posiadają psychologów, gotowych nam pomóc więc nie krępujmy się tylko wykorzystajmy taką okazję na to by być jak najlepiej przygotowanym do tych pierwszych chwil w domu.

Podsumowując, nie bójmy się szukać odpowiedzi na swoje pytania, i starajmy się jak najwięcej możliwości wykorzystać aby nasz dom był domem bezpiecznym.

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek