Strefa wiedzy dorosłego

Akceptacja leczenia żywieniowego w domu

Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślał, że można prowadzić terapię żywieniową w domu, że nie trzeba być przykutym do łóżka szpitalnego. Dzięki postępom medycyny pacjenci przy pomocy rodziny, specjalnego zespołu medycznego a nawet sami mogą prowadzić swoje leczenie żywieniowe w domu. Wymaga to jednak poświęcenia, umiejętności i dyscypliny.

 

Przed wypisaniem ze szpitala do domu pacjent lub opiekun pacjenta powinien przejść odpowiednie szkolenie, dzięki któremu będzie wiedział, jak poradzić sobie z żywieniem w domu. Trzeba między innymi nauczyć się obsługi pompy, zmieniania zestawów do pompy, jak przygotowywać preparaty żywieniowe, jak dbać o zgłębnik, gastro lub jejunostomię.

 

Przy wsparciu ze strony rodziny lepiej i szybciej można zaakceptować to, że musimy być inaczej, sztucznie odżywiani. Bardzo ważna jest pomoc osób bliskich w pierwszych dniach leczenia żywieniowego w domu. Z czasem sami możemy już poradzić sobie ze wszystkim czynnościami, jak na przykład z przepłukiwaniem i sprawdzeniem ułożenia zgłębnika, zmianą plastrów, zmienianiem zestawów i worków z żywieniem. W domu z każdym dniem czynności, o których musimy pamiętać, będąc na żywieniu staną się coraz łatwiejsze. A wstawanie, nawet w nocy i zmienianie woreczka z preparatem żywieniowym stanie się rutynową czynnością. Będziecie budzić się nawet bez budzika.

 

Będąc w domu można prowadzić normalne życie. Niektórzy pacjenci wymagają leczenia żywieniowego tylko przez określoną liczbę godzin w ciągu dnia, a inni muszę być żywieni przez całą dobę. Nie jest to uciążliwe, ponieważ  są dostępne plecaczki do których można schować cały sprzęt i wyjść z domu.

 

Ważne jest, aby podczas żywienia być w stałym kontakcie z lekarzem, któremu ufamy. Często zdarza się, że po wyjściu do domu mamy jakieś problemy dotyczące żywienia, nie jesteśmy niektórych rzeczy do końca pewni. W takich sytuacjach należy skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką z ośrodka, który zajmuje się naszym leczeniem.  Wszystkie niezbędne preparaty żywieniowe, strzykawki, zestawy są dostarczane do domu pacjenta przez odpowiednią firmę lub bezpośrednio przez szpital. Należy pamiętać, żeby zawsze wcześniej zgłaszać , gdy będziemy widzieć, że czegoś nam zabraknie.

 

Rozpoczęcie leczenie żywieniowego w warunkach domowych zawsze na początku jest trudne. Już nie mamy obok siebie w każdej chwili pielęgniarki, lekarza, do których zawsze mogliśmy się zgłosić z każdą drobnostką. Z czasem wszystkiego jednak można się nauczyć.  Jest wielu ludzi, którzy z powodzeniem prowadzą normalne życie, mimo tego że są na żywieniu. Pamiętajcie, że nie jesteście sami. Macie rodzinę, przyjaciół, lekarzy chętnych do pomocy i nas, pacjentów także leczonych żywieniowo, którzy odnaleźli swój Apetyt na Życie!

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek