Strefa wiedzy dorosłego

Suchość ust podczas terapii żywieniowej

Wielu Pacjentów żywionych pozajelitowo lub dojelitowo skarży się na suchość w ustach lub suchość ust. Może to być spowodowane terapią żywieniową, chorobą podstawową lub występuje jako jeden ze skutków ubocznych leków.

Bądź przygotowany. Terapia żywieniowa podczas nagłych sytuacji.

Jednym z haseł przewodnich dla osób, które korzystają z terapii żywieniowej powinno być motto ,,Bądź przygotowany!’’. W codziennym życiu mogą wydarzyć się różne sytuacje. Należy być przygotowanym przede wszystkim na nagłą zmianę pogody, katastrofy naturalne a nawet klęski żywiołowe. Wszystkie te zjawiska wiążą się z możliwością przerwy w dostawie wody, prądu ale także problemy z transportem kroplówek i leków do domu Pacjenta. Stworzenie planu na wypadek tych nagłych sytuacji sprawi, że nie będzie trzeba przerywać terapii żywieniowej.

Jak wytrzymać bez jedzenia?

Żywienie enteralne często jest jedynym sposobem odżywiania. Ze względu na różne dysfunkcje przewodu pokarmowego chory nie może przyjmować pokarmów doustnie. Jest to bardzo trudne bo często kusi nas zapach domowego ciasta czy nawet produkty, które pięknie wyglądają na sklepowych półkach. Podpowiadamy jak można spróbować wytrzymać bez jedzenia.

Wchodzę w dorosłość

Każde dziecko marzy o tym by przekroczyć magiczne 18 lat. Czas do uzyskania pełnoletności się dłuży. W każdym nastoletnim umyśle posiadanie plastikowej karty zwanej dowodem osobistym wydaje się, jakby to miało odmienić całkiem życie. W końcu będzie dorosłym.

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek