Strefa wiedzy dorosłego

Prawidłowe nawodnienie przy żywieniu dojelitowym

Odpowiednio zbilansowana ilość preparatu odżywczego jak i płynów pozwala na prawidłowe nawodnienie naszego organizmu w trakcie terapii żywieniowej.

 

Odpowiednio zbilansowana ilość diety i płynów. 

Jeśli jesteś na żywieniu dojelitowym i nie wiesz ile wody zasadniczo, dziennie należy dodatkowo przyjmować – koniecznie zapytaj o to swojego lekarza, który powinien jasno określić dwie istotne kwestie: 

-ilość (w mililitrach lub w litrach) diety przemysłowej, którą musisz przyjąć w ciągu doby
-ilość (w mililitrach lub w litrach) dodatkowej wody/płynów niezbędnych do prawidłowego nawodnienia organizmu 

Często zapominamy o dostarczeniu naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody. Może to doprowadzić do następujących objawów:

  • Zwiększone pragnienie
  • Skurcze mięśni
  • Suchość w jamie ustnej
  • Popękane usta
  • Nagła utrata wagi
  • Zaparcie
  • Zmniejszona ilość oddawanego moczu
  • Zawroty głowy
  • Słabość/przewlekłe zmęczenie
  • Niskie ciśnienie krwi.

Pomimo tego, że wydaje nam się, iż diety przemysłowe zawierają dużą ilość wody, wcale tak nie jest. Mianowicie preparaty odżywcze składają się tylko z 70-80% wody. Skoncentrowane diety, które dostarczają 1.5 do 2 kcal/ml zawierają mniejszą ilość wody w porównaniu do diet, które dostarczają nam 1 do 1.2 kcal/ml. Mogą one niestety częściej też powodować odwodnienie, w przypadku, kiedy lekarz nie zaleci nam przyjmowania dodatkowych płynów.

Ilość wody, którą musimy przyjmować może się zmieniać. Zależy ona od kilku czynników, jak na przykład gorączka, infekcja, ogólny stan zdrowia, klimat, zwiększona aktywność ruchowa, podróż. Przy ocenie dokładnej porcji płynów, które należy dodatkowo przyjmować, należy wziąć pod uwagę ilość wydalanej treści pokarmowej (także u osób z wyłonioną stomią). 

Czasem może zdarzyć się tak, że nasz organizm, pomimo tego, że będzie odwodniony nie będzie nam tego sugerował. Po prostu nie będzie chciało nam się pić. Również pragnienie może być nieodczuwalne lub zmniejszone u osób starszych, jednak nie znaczy to, że nie muszą oni przyjmować odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. 

Odpowiednio zbilansowana ilość zarówno diety jak i płynów pozwala na prawidłowe nawodnienie naszego organizmu.

 
 
Artykuł powstał na podstawie:
http://www.thriverx.net/clinical_care/water_flushing.htm
 

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek