Odpowiednio zbilansowana ilość preparatu odżywczego jak i płynów pozwala na prawidłowe nawodnienie naszego organizmu w trakcie terapii żywieniowej.
Jeśli jesteś na żywieniu dojelitowym i nie wiesz ile wody zasadniczo, dziennie należy dodatkowo przyjmować – koniecznie zapytaj o to swojego lekarza, który powinien jasno określić dwie istotne kwestie:
Często zapominamy o dostarczeniu naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody. Może to doprowadzić do następujących objawów:
Pomimo tego, że wydaje nam się, iż diety przemysłowe zawierają dużą ilość wody, wcale tak nie jest. Mianowicie preparaty odżywcze składają się tylko z 70-80% wody. Skoncentrowane diety, które dostarczają 1.5 do 2 kcal/ml zawierają mniejszą ilość wody w porównaniu do diet, które dostarczają nam 1 do 1.2 kcal/ml. Mogą one niestety częściej też powodować odwodnienie, w przypadku, kiedy lekarz nie zaleci nam przyjmowania dodatkowych płynów.
Ilość wody, którą musimy przyjmować może się zmieniać. Zależy ona od kilku czynników, jak na przykład gorączka, infekcja, ogólny stan zdrowia, klimat, zwiększona aktywność ruchowa, podróż. Przy ocenie dokładnej porcji płynów, które należy dodatkowo przyjmować, należy wziąć pod uwagę ilość wydalanej treści pokarmowej (także u osób z wyłonioną stomią).
Czasem może zdarzyć się tak, że nasz organizm, pomimo tego, że będzie odwodniony nie będzie nam tego sugerował. Po prostu nie będzie chciało nam się pić. Również pragnienie może być nieodczuwalne lub zmniejszone u osób starszych, jednak nie znaczy to, że nie muszą oni przyjmować odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia.
Odpowiednio zbilansowana ilość zarówno diety jak i płynów pozwala na prawidłowe nawodnienie naszego organizmu.
BEZPŁATNA KONSULTACJA DLA CHORYCH NIEDOŻYWIONYCH
Czytaj całość