Aktualności

Bądź przygotowany. Terapia żywieniowa podczas nagłych sytuacji.

Jednym z haseł przewodnich dla osób, które korzystają z terapii żywieniowej powinno być motto ,,Bądź przygotowany!’’. W codziennym życiu mogą wydarzyć się różne sytuacje. Należy być przygotowanym przede wszystkim na nagłą zmianę pogody, katastrofy naturalne a nawet klęski żywiołowe. Wszystkie te zjawiska wiążą się z możliwością przerwy w dostawie wody, prądu ale także problemy z transportem kroplówek i leków do domu Pacjenta. Stworzenie planu na wypadek tych nagłych sytuacji sprawi, że nie będzie trzeba przerywać terapii żywieniowej.

Stwórz plan postępowania
 • Przygotuj awaryjne zestawy potrzebne do żywienia.
 • Nie panikuj! 
 • Zastanów się jak reagować w różnych sytuacjach. Co zrobić jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu lub wody? Plan powinien przewidzieć takie zdarzenia. 
 • Opracuj listę kontaktów. Spisz nazwiska i numery telefonów oraz adresy mail’owe osób, z którymi możesz się skontaktować. (Zespół żywieniowy, lekarz prowadzący, osoby z rodziny).
 • Przygotuj listę z numerami telefonów do swoich dostawców prądu, gazu, wody. Należy do nich zadzwonić i poinformować o swojej sytuacji zdrowotnej oraz upewnić się przez jaki okres czasu nastąpi przerwa w dostawie prądu lub wody. Jeśli będzie wymagane zaświadczenie lekarskie, udaj się do swojego lekarza. 
 • Przygotuj także istotne informacje o lekach, które przyjmujesz, składzie mieszaniny żywieniowej (zapasy jakie masz i na ile czasu wystarczą).
Bardzo ważne jest zapisanie na kartce najistotniejszych informacji na temat Twojego zdrowia (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, grupa krwi, imię i nazwisko lekarza, wykaz leków (dawki i częstotliwość), adres ośrodka prowadzącego żywienie, krótka informacja na temat aktualnego stanu zdrowia – w tym informacja o problemach z poruszaniem się, wzrokiem, słuchem itd.) 
 
Awaryjne zapasy 
Mieszaniny żywieniowe stosowane podczas żywienia enteralnego zazwyczaj są przygotowywane w domu Pacjenta a przechowywane w postaci proszku do rozpuszczenia w puszkach lub już w postaci gotowych kroplówek w specjalnych workach. W takich formach preparaty te mogą być spokojne przechowywane przez parę miesięcy (zgodnie z datą przydatności do spożycia). W związku z tym można a nawet należy zawsze w domu mieć mały zapas. Czasem z różnych powodów dostawa mieszanin może się opóźnić.
Mieszaniny stosowane w żywieniu pozajelitowym są przygotowywane przez szpitalne apteki i dostarczane do domu Pacjenta lub przygotowywane przez Pacjenta w domu.
Należy omówić z lekarzem co zrobić w nagłych sytuacjach, kiedy zabraknie kroplówek lub jakiś leków potrzebnych do przyrządzenia mieszaniny. 
 • Przygotuj zapas strzykawek i zestawów do podaży żywienia. 
 • Zawsze trzeba mieć w domu butelkowaną wodę na wypadek przerwy w jej dostawach. Będzie ona potrzebna do zachowana higieny oraz do przygotowania mieszanin (ŻD). 
 • Przygotuj zapasową baterię do pompy. Zawsze należy mieć także dren do podaży grawitacyjnej na wypadek przerw w dostawie prądu lub awarii pompy. 
 • Dobre latarki są także niezbędne, pomogą odczytać nazwy leków a także odpowiednio podłączyć żywienie. 
 • Mieszaniny do żywienia pozajelitowego, które muszą być przechowywane w lodówce podczas awarii w dostawie prądu należy umieścić w lodówce turystycznej. W żadnym wypadku nie można umieszczać kroplówek w śniegu! 
 • Zachowanie higieny rąk podczas braku dostępu do wody zapewnią żele bakteryjne – zawsze miej je w domu! 
 • Nie panikuj! 
 • Jeśli w twojej okolicy dochodzi do częstych przerw w dostawie prądu, zastanów się nad zakupem generatora prądu. To jedno urządzenie, sprawi, że będzie działała lodówka oraz pompa będzie zawsze naładowana. Zapewni to spokój na wypadek awarii. 
 • Zawsze pod ręką miej przygotowane informacje oraz kontakty do odpowiednich osób. Wtedy spokojnie je znajdziesz, kiedy będziesz ich potrzebować. 
Artykuł powstał na podstawie : 
http://oley.org/lifeline/Nutrition_and_You_Be_Prepared.html
 

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek