Bądź przygotowany. Terapia żywieniowa podczas nagłych sytuacji.
Jednym z haseł przewodnich dla osób, które korzystają z terapii żywieniowej powinno być motto ,,Bądź przygotowany!’’.
W codziennym życiu mogą wydarzyć się różne sytuacje. Należy być przygotowanym przede wszystkim na nagłą zmianę pogody, katastrofy naturalne a nawet klęski żywiołowe. Wszystkie te zjawiska wiążą się z możliwością przerwy w dostawie wody, prądu ale także problemy z transportem kroplówek i leków do domu Pacjenta. Stworzenie planu na wypadek tych nagłych sytuacji sprawi, że nie będzie trzeba przerywać terapii żywieniowej.
Stwórz plan postępowania.
-
Przygotuj awaryjne zestawy potrzebne do żywienia.
-
Nie panikuj!
-
Zastanów się jak reagować w różnych sytuacjach. Co zrobić jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu lub wody? Plan powinien przewidzieć takie zdarzenia.
-
Opracuj listę kontaktów. Spisz nazwiska i numery telefonów oraz adresy mail’owe osób, z którymi możesz się skontaktować. (Zespół żywieniowy, lekarz prowadzący, osoby z rodziny).
-
Przygotuj listę z numerami telefonów do swoich dostawców prądu, gazu, wody. Należy do nich zadzwonić i poinformować o swojej sytuacji zdrowotnej oraz upewnić się przez jaki okres czasu nastąpi przerwa w dostawie prądu lub wody. Jeśli będzie wymagane zaświadczenie lekarskie, udaj się do swojego lekarza.
-
Przygotuj także istotne informacje o lekach, które przyjmujesz, składzie mieszaniny żywieniowej (zapasy jakie masz i na ile czasu wystarczą).
Bardzo ważne jest zapisanie na kartce najistotniejszych informacji na temat Twojego zdrowia (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, grupa krwi, imię i nazwisko lekarza, wykaz leków (dawki i częstotliwość), adres ośrodka prowadzącego żywienie, krótka informacja na temat aktualnego stanu zdrowia – w tym informacja o problemach z poruszaniem się, wzrokiem, słuchem itd.)
Awaryjne zapasy
Mieszaniny żywieniowe stosowane podczas żywienia enteralnego zazwyczaj są przygotowywane w domu Pacjenta a przechowywane w postaci proszku do rozpuszczenia w puszkach lub już w postaci gotowych kroplówek w specjalnych workach. W takich formach preparaty te mogą być spokojne przechowywane przez parę miesięcy (zgodnie z datą przydatności do spożycia). W związku z tym można a nawet należy zawsze w domu mieć mały zapas. Czasem z różnych powodów dostawa mieszanin może się opóźnić.
Mieszaniny stosowane w żywieniu pozajelitowym są przygotowywane przez szpitalne apteki i dostarczane do domu Pacjenta lub przygotowywane przez Pacjenta w domu.
Należy omówić z lekarzem co zrobić w nagłych sytuacjach, kiedy zabraknie kroplówek lub jakiś leków potrzebnych do przyrządzenia mieszaniny.
-
Przygotuj zapas strzykawek i zestawów do podaży żywienia.
-
Zawsze trzeba mieć w domu butelkowaną wodę na wypadek przerwy w jej dostawach. Będzie ona potrzebna do zachowana higieny oraz do przygotowania mieszanin (ŻD).
-
Przygotuj zapasową baterię do pompy. Zawsze należy mieć także dren do podaży grawitacyjnej na wypadek przerw w dostawie prądu lub awarii pompy.
-
Dobre latarki są także niezbędne, pomogą odczytać nazwy leków a także odpowiednio podłączyć żywienie.
-
Mieszaniny do żywienia pozajelitowego, które muszą być przechowywane w lodówce podczas awarii w dostawie prądu należy umieścić w lodówce turystycznej. W żadnym wypadku nie można umieszczać kroplówek w śniegu!
-
Zachowanie higieny rąk podczas braku dostępu do wody zapewnią żele bakteryjne – zawsze miej je w domu!
-
Nie panikuj!
-
Jeśli w twojej okolicy dochodzi do częstych przerw w dostawie prądu, zastanów się nad zakupem generatora prądu. To jedno urządzenie, sprawi, że będzie działała lodówka oraz pompa będzie zawsze naładowana. Zapewni to spokój na wypadek awarii.
-
Zawsze pod ręką miej przygotowane informacje oraz kontakty do odpowiednich osób. Wtedy spokojnie je znajdziesz, kiedy będziesz ich potrzebować.
Artykuł powstał na podstawie :