Aktualności

Tydzień Żywienia Dojelitowego

Czy wiedzą Państwo, że żywienie drogą przewodu pokarmowego nie zawsze odbywa się w naturalny sposób (tj. doustnie) ? Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się smakiem i aromatem ulubionych potraw. Wśród nas żyją dzieci i osoby dorosłe, które z powodu różnych chorób odżywiają się przez specjalne ‘’rurki’’ - zgłębniki czy przetoki odżywcze. Pożywienie trafia wtedy bezpośrednio do żołądka lub jelit.

Już po raz piąty Feeding Tube Awareness Foundation zainicjowała Tydzień Żywienia Dojelitowego, który potrwa od 8-14 lutego br. Stowarzyszenie Pacjentów Leczonych Żywieniowo “Apetyt na Życie” pragnie włączyć się do akcji wraz z hasłem ‘’ENteralne ŻywiENie to też LeczENie!’’.

Projekt ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dojelitowej formy żywienia klinicznego. Od samego początku pomysł spotkał się z dużą aprobatą ze strony Rodzin i Pacjentów żywionych dojelitowo. Dzięki niej możemy przekonać się, że są inne osoby i rodziny, które zmagają się z różnymi trudnościami związanymi z życiem 'na żywieniu' oraz podzielić się bezcennym doświadczeniem.

Termin akcji został wybrany nieprzypadkowo, a jej koniec przypada na  Walentynki. Choć to dość przewrotne, mimo wszystko 'kochamy' nasze rurki (dostępy dojelitowe). To głównie dzięki nim i dostarczanym w ten sposób wartościom odżywczym część Pacjentów może nadal cieszyć się życiem,

Ten tydzień to szczególna okazja, by dostrzec pozytywne aspekty wynikające z żywieniowa dojelitowego. Dzięki zebranym historiom Pacjentów możemy się przekonać, jak wiele daje żywienie prowadzone w ten sposób : Pozwala nam rosną, rozwijać się, uzyskać lepsze wyniki leczenia chorób podstawowych a przede wszystkim pozwala żyć. Każdego roku Feeding Tube Awareeness Foundation zachęca Pacjentów oraz ich Rodziny do zamieszczania informacji, zdjęć, filmików w mediach społecznościowych na temat ich życia 'na żywieniu' dojelitowym.

Więcej informacji o żywieniu dojelitowym można przeczytać na naszym portalu w zakładce LECZENIE ŻYWIENIOWE - DOJELITOWE.

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek