Leczenie żywieniowe

Żywienie dojelitowe przez sondę

Zakładanie zgłębnika nosowo-żołądkowego/ nosowo-jelitowego.

Doskonale pamiętam jak bardzo bałam się zakładania pierwszego w życiu zgłębnika. Płakałam, krzyczałam i nie chciałam słuchać lekarzy. Bardzo długo nie chciałam zgodzić się na terapię żywieniową. Gdy mój stan zdrowia pogorszył się tak bardzo, że nie mogłam wstać ze szpitalnego łóżka, mój organizmy był wyniszczony i niedożywiony, dopiero wtedy pozwoliłam sobie założyć sondę. Dzisiaj wiem, że mogłam wcześniej podjąć decyzję o takiej formie leczenia, ponieważ przekonałam się, że można przyzwyczaić się do zgłębnika i normalnie z tym funkcjonować.

Nie wyobrażałam sobie w jaki sposób długa rurka może być zakładana do żołądka. Nie wiedziałam nic na temat żywienia enteralnego. Bardzo się bałam. Myślałam, że będzie bolało, że dostanę krwotoku z nosa, że przebiją mi przełyk, że źle nakierują rurkę i mnie uduszą, że zemdleję, że zwymiotuję i mogłabym tak wymieniać w nieskończoność. Nie miałam nikogo, z kim mogłabym porozmawiać na ten temat, kto podzieliłby się ze mną doświadczeniem. Lekarz tłumaczył mi w jaki sposób zakłada się zgłębnik, nie wiele z tego zrozumiałam, byłam tak zrozpaczona, że żadne informacje do mnie nie docierały. Musiałam sama przekonać się, że zakładanie sondy NIE BOLI.

Chciałabym Wam przedstawić kilka wskazówek, dzięki którym zakładanie zgłębnika nosowo-żołądkowego albo nosowo-jelitowego będzie łatwiejsze i mniej stresujące:

 • Myśl pozytywnie!
 • Staraj się nie myśleć o wszystkich możliwych powikłaniach.
 • Uważnie słuchaj poleceń pielęgniarki lub lekarza podczas zakładania zgłębnika.
 • Poproś o znieczulenie przegrody nosowej i gardła.
 • Gdy zgłębnik przejdzie już przez jamę nosową i poczujesz go w gardle, możesz poprosić o szklankę niegazowanej wody i popijać wtedy, kiedy będziesz o to proszony.
 • Jeżeli jest to naprawdę konieczne, możesz poprosić o środki uspokajające.
 • Możesz poprosić kogoś bliskiego, aby towarzyszył Ci w trakcie zakładania zgłębnika. Dużo lepiej i raźniej połyka się rurkę, kiedy ktoś bliski trzyma Cię za rękę.
 • Zapoznaj się z budową jamy nosowej, przewodu pokarmowego – (obejrzyj atlas anatomiczny, lub skorzystaj z Internetu). Wtedy dużo łatwiej będzie Ci zrozumieć w jaki sposób zgłębnik znajdzie się w Twoim żołądku lub jelicie.
 • W dniu zakładania sondy lepiej zostań na czczo, ponieważ przy zakładaniu może pojawić się odruch wymiotny.
 • Podczas całego zabiegu bądź spokojny, nie denerwuj się, staraj się miarowo i głęboko oddychać.
 • Zakładanie zgłębnika trwa bardzo krótko.  Jednak, gdy jesteśmy zdenerwowani wydaje nam się, że to cała wieczność. Gdy już mamy założony zgłębnik przekonamy się, że to wcale nie jest takie straszne, jak wydaje się na początku. Wiadomo przecież, że: ,,najtrudniejszy pierwszy krok’’.

Jak poradzić sobie przez pierwsze kilka dni z założonym przez nos zgłębnikiem?

Przez pierwsze parę dni po założeniu zgłębnika odczuwa się lekki dyskomfort. Mogą pojawić się problemy z mówieniem, połykaniem śliny, piciem wody, połykaniem leków, odwracaniem głowy, które już po dwóch –trzech dniach ustępują. Rurka może drażnić przegrodę nosową, wtedy pojawia się krótkotrwały wodnisty katar. Przez kilka dni może także boleć gardło. Nasz organizm musi przyzwyczaić się do tego, że mamy założone ,,ciało obce’’.

MAPA UŻYTKOWNIKÓW

Szukaj według

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Więcej

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek