E-wykłady

[STREFA DOROSŁEGO] Domowe leczenie żywieniowe, poza domem

Data rozpoczęcia: 2013-12-19

Rady dotyczące organizacji podróży i wyjazdów z żywieniem.

Dla wielu osób leczonych żywieniowo podróżowanie to prawdziwe wyzwanie, z którym trudno im się zmierzyć. Jednocześnie przy zachowaniu odpowiednich reguł postępowania oraz dokładnym zaplanowaniu podróży okazuje się, że wakacje poza domem są całkiem realne. Z jednej strony mogą dać dużo satysfakcji z tego, że mamy okazję doświadczyć namiastki normalności a z drugiej strony zaspokoją potrzebę odpoczynku i oderwania się od codziennej rutyny.

Niniejszy webinar jest poświęcony właśnie temu jak zaplanować swój wyjazd by przebiegł on spokojnie i bezpiecznie oraz pozwolił cieszyć się z chwil poza domem.

Planowanie podróży wymaga od osób objętych leczeniem żywieniowym uwzględnienia wielu czynników wpływających na formę spędzenia czasu poza domem. Są to m.in.:

- wybór środka transportu (samochód, samolot, pociąg itp.)

- typ zakwaterowania ( hotel, prywatny apartament, kemping itp.),

- klimat w miejscu pobytu (temperatura, wilgotność)

- czas wyjazdu (który warunkuje ilość „wyposażenia żywieniowego”.)

Warto się nad tym zastanowić jeszcze przed dokonaniem wyboru , z którego później trudno będzie się wycofać

Należy pamiętać o przygotowaniu listy wszystkich rzeczy, które trzeba  zabrać i sprawdzać ją na etapie pakowania jak i przed samym wyjazdem.

Każdy środek transportu, z którego będziemy korzystać wymaga od nas dostosowania się do jego wymagań. Bez wątpienia jednak podróżując samolotem czeka nas najwięcej przygotowań, które z czasem  okazują się być łatwe do zorganizowania.

Każda z linii lotniczych ma odrębną politykę dotyczącą opłat za dodatkowy bagaż medyczny. Nie ma żadnego przepisu, który nakazuje im nie pobierać za to opłat.  Jednocześnie jeśli wystarczająco wcześnie i w sposób przekonujący uzasadnimy konieczność zabrania dodatkowego bagażu z wyposażeniem medycznym, często nawet „tanie linie” nie pobierają dodatkowej opłaty.

Kolejnym niezbędną czynnością przed każdym wyjazdem zagranicznym jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Ważne by uwzględniało ono ochronę dla osób z chorobą przewlekłą, Istotne jest zapoznanie się z warunkami polisy i dobranie takiej opcji, która maksymalnie zabezpiecza  możliwe ryzyko.       

Należy pamiętać by przekazane informacje traktować jako porady a nie jako przyjęty standard postępowania. Każdorazowo należy przedstawić plany podróży swojemu lekarzowi lub zespołowi żywieniowemu, by ustalić czy jest ona odpowiednia do aktualnego stanu zdrowia, uwzględnić specyfikę podróży i zapewnić odpowiednią ilość wyposażenia medycznego.

Niezwykle ważne jest by uzyskać zaświadczenie ze swojego ośrodka, które będzie opisywać rodzaj stosowanej terapii, możliwe elementy składowe jak również podkreśli fakt, że ta forma terapii jest niezbędna do podtrzymania funkcji życiowych Twojego organizmu.

 

Marek Lichota – Pacjent żywiony pozajelitowo w warunkach domowych od 2008 r.,  Prezes Stowarzyszenia „Apetyt na Życie” oraz Ambasador w Polsce „Oley Foundation” – największej na świecie Fundacji pomagającej osobom leczonym żywieniowo. Pomimo choroby i terapii żywieniowej prowadzi aktywny tryb życia, wielokrotnie podróżując samolotem i innymi środkami transportu. 

 

Wysłuchaj całego wykładu:

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek