E-wykłady

[STREFA DZIECKA] SYMPTOMY TRAUMY PSYCHICZNEJ U DZIECKA PRZEWLEKLE CHOREGO

Data rozpoczęcia: 2013-12-19

Wykład  dotyczy emocjonalnych konsekwencji  przewlekłej, zagrażającej  życiu  choroby i naturalnych mechanizmów obronnych chroniących dziecko przed niemożliwym do zniesienia cierpieniem

Doświadczenie dziecka, które zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi jest inne, niż dziecka, które miało to szczęście, że urodziło się zdrowe. Wiemy to, a jednocześnie nie wiemy  i mamy skłonność  myśleć, iż  co prawda przewlekła choroba wpłynęła na rozwój emocjonalny dziecka, ale już przejawy tego wpływu możemy spostrzegać jako niegrzeczność lub gdy dziecko sprawia wrażenie uśmiechniętego  zapominać o jego cierpieniu. Bywamy zdumieni, że  bardzo inteligentne i spostrzegawcze dziecko nie może  się uczyć, ma kłopoty z pamięcią, z niezrozumiałego powodu wybucha silnym gniewem albo w przypływie miłości boleśnie  nas gryzie. Nie boi się niczego i boi się wszystkiego. Czasem zachowuje się tak, jakby odgrywało sceny z filmu, demonstruje różne przejawy uczuć, ale nie cieszy się ani nie smuci. W nowych sytuacjach zachowuje się tak, jakby niczego się nie bało, nie płacze, gdy boleśnie się uderzy, zderza się z różnymi sprzętami, jakby nie wiedziało, gdzie kończy się jego ciało. W sytuacji agresji ze strony rówieśników jest zupełnie bezradne , mimo, iż dysponuje dużą siłą ( tzw. siłą traumatyczną, która pomaga dziecku walczyć o życie).

Nie możemy zrozumieć, jak to się dzieje, że dziecko, które zniosło najtrudniejsze  operacje ratujące jego życie nagle boi się małej muszki albo jest przerażone drobnym zadrapaniem, gdy wcześniej nie  „widziało” poważnej rany. Ale, gdy dziecko powie, że boi się małej muszki, zasmuci się z powodu drobnego niepowodzenia to znaczy , że rozpoczął się proces emocjonalnego zdrowienia.

Grażyna Lewko - psycholog z wieloletnim doświadczeniem, certyfikowany psychotraumatolog, psychoterapeuta psychoanalityczny.

Polskie Towarzystwo Badań i Leczenia Traumy i Dysocjacji u  Dzieci i Młodzieży

 

Wysłuchaj całego wykładu:

północ-południe na żywieniu w sieci

Realizatorzy projektu

Apetyt Na Życie żyć z POMPĄ

Partner projektu

Dzieci Żywione Inaczej

Projekt współfinansowany ze środków

Pożytek